Ayarlanabilir Mide Balonu :

Vücut kitle endeksi 35 in altında olan yada ameliyat olmadan kilo vermek isteyen hastalarımıza ayarlanabilir mide balonu öneriyoruz. 

Yerleştirilmesi , ayarlanması ve çıkarılması endoskopi ile yapılır. Endoskopi altında sedasyon alan hasta işlemi hissetmez yada hatırlamaz.

İşlem süresi 15-20 dakikadır. İşlemden yarım ila bir saat sonra hasta taburcu edilir. 

Birkaç günlük alışma süresinde midede geçici kramplar oluşabilir. Balon ayarlanabilir olduğu için ve öncelikle az miktarda şişirildiği için bulantı, kusma , kramp , ağrı oranı çok düşüktür. Tolere edemeyen hastalarda balon endoskopi ile biraz daha indirilerek balonu çıkarmadan kilo verme devam ettirilir.

Eski tip ayarlanamayan balonlarda oluşan vücudun red etmesi yada uzun vadede kilo kaybının durması problemleri ayarlanabilir balonlarda oluşmaz.  Kilo kaybı durursa gene endoskopi ile sıvı miktarı arttırılarak biraz daha şişirilir ve kilo kaybının devamı sağlanır.

Sıkça Sorulan Sorular :

1. Balon patlar mı ?

Balonun patlaması söz konusu değildir. Oluşabilecek delinmelerde sadece sızdırma yapar . Şişirmekte kullandığımız boyar madde idrarı maviye boyar ve hastanın sızıntıdan haberi olur.  Boyar maddenin sağlığa hiçbir zararı yoktur. Endoskopi ile balon çıkarılır ve incelenmek üzere Amerika'ya üretici firmaya gönderilir. Üretim hatası ise yenisi takılır ,  aşırı asitli içeceklerin yoğun miktarda alınması kullanıcı hatası olarak değerlendirilmektedir. 

2. Sağlık güvencesi balon uygulamasını kapsıyor mu?

Özel yada devlete ait sağlık sigortaları balon işlemlerini karşılamamaktadır. Tamamen özel olarak uygulanmaktadır.

3. Ameliyat olmam gerekiyor mu?

Balonun takılması , ayarlanması ve çıkarılması endoskopi ile yapılır. Herhangi bir ameliyat gerektirmez.

4. Yaş sınırı nedir?

Alt yaş sınırımız gelişme geriliği olmaması kaydı ile 18 dir. Üst yaş sınırı yoktur.

5. Kilo sınırı nedir?

*Uygulama kiloya göre değil boya göre kilonun oranı ile hesaplanan vücut kitle endeksine göre yapılmaktadır. Balon uygulamasında kitle endeksinin üst sınırı yoktur .

*Ancak kitle endeksi 30'un altında olan kişilere zayıflamak için herhangi bir girişimsel müdahale önermiyoruz.

*Endeksi 30-35 arasında olanlara ayarlanabilir mide balonu tavsiye ediyoruz.

*35 üzerinde yandaş hastalığı olmayanlara mide balonu , kilo ile ilişkili ciddi yandaş hastalığı olanlara obezite cerrahisi öneriyoruz. Ameliyat olmak istemeyen hastalara mide balonu takılabilir.

*Endeksi 40 üzerinde olan morbid obez hastalarımıza öncelikle obezite cerrahisi , ameliyat olmak istemiyorlarsa mide balonu öneriyoruz.

6. Emziren annelere mide balonu takılır mı?

Öncelikle emzirme döneminin bitmesinden sonra takılması en idealidir. Ancak kilo ile ilgili yandaş hastalıkları olan annelere bebekleri 6 aylık olduktan sonra ve ek besin alabiliyorsa uygulama yapılabilir.

7. Balon çıkarıldıktan sonra kilo alır mıyım?

Balon sonrası kilo verildikten sonra insülin direnci düşer , bu da iştahın azalmasına sebep olmaktadır. Balon çıkarıldıktan sonra hastanın kilosunu korumak için genede beslenme programına dikkat etmesi gerekmektedir. 

8. Balon ikinci defa takılır mı?

Mide balonu belli aralıklarla tekrar uygulanabilir.

9. Ayarlanabilir balonun farkı nedir?

Ayarlanabilir balonda eski sabit hacimli balonlardan farklı olarak ilk başlangıçta az miktarda şişirilmesi ile bulantı ve kusma en aza indirgenir, alışma dönemi konforlu geçer. Daha sonra vücudun uyum sağlaması sonucu kilo vermede durma olursa şişirilerek kilo vermenin devamı sağlanır. Eski tip balonlar 6 ay kalabilmekteyken ayarlanabilir balonlar bir seneyi aşkın süre midede kalabilir ve iki katından fazla kilo vermeyi sağlayabilir.

10. Mide balonu ile ne kadar kilo veririm?

Senelik ayarlanabilir balon ile ideal kilonuzun üzerinde olan kilo fazlasının yaklaşık %58-60 oranında miktarını bir senede verebilirsiniz. Genede balonun başarısı hastanın beslenme programına uyumu ile yakından ilişkilidir.

Detaylı bilgi için: Op. Dr. İlker Sönmez 0544 5292963

İletişim

Op.Dr. İlker Sönmez

​​

Tel: 0532 2830210

Gazipaşa Blv. Karadayı Apt. No:20 K:3 D:3

Seyhan ADANA

drilkersonmez@gmail.com

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black YouTube Icon

Ad *

E-posta *

Konu

Mesaj

© 2004-2020 www.drilkersonmez.com Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz yayınlanamaz.

Video görsellerinin hakları Ethicon Endosurgery'e aittir. Videolar sadece yotube üzerinde halka açık olarak bulunmaktadır. Sitemiz bünyesinde sadece youtube linkleri kullanılmıştır.